Ing. Vladimír Šubr

Ing. Vladimír Šubr


Analytik na volné noze se zaměřením na SEO, digitální marketing a webové technologie. Hledám souvislosti a odkrývám podstatné.

Září 2020
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Rubriky


SQL SELECT a FROM – Základ všech dotazů

Ing. Vladimír ŠubrIng. Vladimír Šubr

SELECT statement tvoří základní anatomii SQL dotazů. Hned na začátku udává, co z databáze vlastně chceme vidět. Tedy přesněji jaké sloupce chceme vybrat. K SELECTU také neodělitelně patří klauzule FROM, kterou určujeme z které tabulky.

První jednoduchý SQL dotaz:

SELECT * FROM tabulka1;

Tento triviální dotaz nám vypíše všechny údaje z tabulky1. Všchny řádky, všechny sloupce a tady vlastně veškerý obsah dané tabulky. K tomu slouží právě * (asterisk).

Často se používá na začátku, když si chceme podívat, jak vlastně daná tabulka vypadá, abychom se rychle zorientovali v podobě databáze.

Z databáze, ale většinou chceme dostat mnohem konkrétnější data, než jí vypisovat celou. Když se budeme zajímat o určité sloupce, bude zápis vypadat takto:

SELECT sloupec_1, sloupec_2
FROM tabulka_1;

To už je mnohem užitečnější, protože z té záplavy dat, už si bereme jenom to, co nás v dané chvíli zajímá a s čím budeme pracovat. Ať už je to seznam kontaktů, pro zaslání informačního emailu, stav zásab pro doplnění zboží nebo třeba jenom tržby pro jejich další analýzu.

Vlastní pojmenovaní sloupců

Může se hodit mít sloupce pojmenované vlatními slovy. V rozsáhlé databázi můžu mít například hned několik sloupců “cena.” Což může vytvářet chaos. Která z cen to asi tak může být: “nákupní cena, prodejní cena, cena bez započítané DPH atd.” Je to nepřehledné.

K tomu vlastnímu pojmenování stačí jednoduché rozšíření SELECTU pomocí AS.

Stačí napsat:

SELECT sloupec_1 AS Prodejni_Cena
FROM tabulka_1;

PostgreSQL je dokonce tak tolerantní, že můžete formulku AS i rovnou vynechat a tedy napsat janom: SELECT sloupec_A Prodejni_Cena.

Pokud v SELECTU vybíráme více sloupců, tak je oddělujeme čárkou, tak jako jsem to udělat v příklad číslo 2, kde vybírám dva sloupce.

Konvence v SQL syntaxi

Proč je správný SELECT důležitý

Vybírat si správná data z velké databáze je důležité z více pohledů. Proč člověka, že se nezahlcuje informacemi. Pro stroje zase, že nemusí pracovat s daty, které pak stejně nepoužívají. Čím více dat zahrnete do výběru, tím je samozřejmě váš dotaz náročnější i na výkon databázového serveru. Příliš mnoho špatných dotazů může omezit přístup k databázi a nebo jí rovnou shodit.

Analytik na volné noze se zaměřením na SEO, digitální marketing a webové technologie. Hledám souvislosti a odkrývám podstatné.

Komentáře 0
Zatím nikdo nepřidal komentář.